Ciekawostki - Archiwum (2000/10) - wróć do listy artykułów


              10 lat „Twojego Stylu” z prawdziwą perłą
              „Twój Styl”, ekskluzywny magazyn dla kobiet, wylansowany i wymyślony polskimi siłami, skończył dziesięć lat. Niezmiennie od lat jest najchętniej czytanym pismem wśród miesięczników z tzw. najwyższej półki.
              Przyciągająca czytelników okładka, wysmakowana szata graficzna, pokaźna jak na owe czasy objętość (64 strony), atrakcyjna treść. Pierwsze numery drukowały się we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Finlandii, bo w Polsce nie było jeszcze odpowiedniego sprzętu poli- graficznego.
              „Twój Styl”, dziś już ponaddwustustronicowy magazyn, dołącza do swoich numerów bezpłatne dodatki – prezenty. I tak; wydanie sierpniowe zawierało promocyjna torbę, a październikowe – perłę.
              „Wprost”
              Piotr Aleksandrowicz naczelnym „Dziennika Polskiego”
              Nowym redaktorem naczelnym krakowskiego „Dziennika Polskiego” został Piotr Aleksandrowicz, który przez ostatnie cztery lata był naczelnym „Rzeczpospolitej”, a wcześniej przez siedem lat zastępca redaktora naczelnego.
              - Małopolska jest ciekawym regionem, Kraków wspaniałym ośrodkiem akademickim i centrum kultury, a „Dziennik Polski” rzetelną, wiarygodną i niezależną gazetą – powiedział „Rzeczpospolitej” Piotr Aleksandrowicz.
              „Dziennik Polski” jest największą gazetą codzienną w Małopolsce. Jego sprzedaż wynosi ponad 60 tys. egzemplarzy, w poniedziałek 80 tys., a w piątek ponad 150 tys., (należy do Związku Kontroli Dystrybucji Prasy). Właścicielem gazety jest spółka akcyjna Wydawnictwo Jagiellonia, w której 55 proc. akcji należy do Wydawnictwa Pracowników Dziennika Polskiego, 25 proc. do szwajcarskiego Intrrpublication AG kontrolowanego przez niemiecką grupę prasową z Passau, 10 proc. do spółki z o.o. „Drukarnia Polska” (własność Jagiellonii), 5 proc. do UJ i 5 proc. do Funduszu Gospodarczego Regionu Małopolska.
              Czesław Niemczyński – dotychczasowy redaktor naczelny – zatrzymał funkcję wiceprezesa zarządu Wydawnictwa Jagiellonia S.A.
              „Rzeczpospolita”
              Norwegowie kupili gazetę
              Od 1 października tego roku wydawcą „Głosu Szczecińskiego” jest Szczecin Press sp. z o.o. Prezesem Szczecin Press został Michał Kozieł, p.o. prezes zarządu poprzedniego wydawcy. Spółka, która zastąpiła Dziennikarską Spółdzielnię Pracy jako wydawcę, należy do Orkla Press Polska, części międzynarodowego koncernu prasowego. Orkla obecna jest na polskim rynku od 10 lat; ma udziały w „Rzeczpospolitej”, 11 gazetach regionalnych (m.in. „Głosie Pomorza”, „Gazecie Lubuskiej”, „Gazecie Pomorskiej”) oraz w „Tygodniku Ostrołęckim”.
              „Głos Szczeciński”
              Trybuna Śląska „Dzień” sprzedana
              Niemiecka grupa Paddauer Neue Presse przejęła całkowitą kontrolę nad „Trybuną Śląska Dzień”, drugą pod względem nakładu gazeta codzienną na Śląsku. Do niemieckiej grupy należy także „Dziennik Zachodni”, jedna z największych gazet regionalnych w Polsce.
              Całkowite przejęcie kontroli kapitałowej nad śląską prasą stało się możliwe dzięki temu, ze dwaj udziałowcy, Tadeusz Biecki, dotychczasowy redaktor naczelny gazety, i Krzysztof Sendzimir sprzedali niemieckiej grupie 27 proc. swych udziałów. Suma, za jaką odstąpili udziały, pozostaje tajemnicą handlową kontrahentów.
              „Rzeczpospolita”
              „Wiadomości Dnia i Dziennik Łódzki – razem”
              „Wiadomości Dnia”, jakie znacie Państwo od wielu lat, zmieniają się. I to na lepsze!
              Od 25 października tego roku „Wiadomościom Dnia” będzie towarzyszyć gazeta „Dziennik Łódzki”. Zapewniamy, że nie zabraknie w niej Waszych ulubionych stronic i tematów. Co nowego – sami zobaczycie.
              „Wiadomości Dnia”
              Zmiana naczelnych w „Słowie” i „Echu”
              Prezes wydawnictw „Echo Media” i „Słowo Media”, Krzysztof Zdeb poinformował zespoły redakcyjne o zmianach na stanowiskach redaktorów naczelnych. Z „Echa Dnia” do „Słowa Ludu” przeszedł Andrzej Załucki, jego stanowisko objął Stanisław Wróbel. Dotychczasowy naczelny „SL”, Bogdan Białek podjął się innych zadań wydawniczych.
              „Słowo Ludu”
              Menadżerowie czytają „Politykę”
              Międzynarodowy dziennik finansowy „The Financjal Times” przeprowadził badania czytelnictwa wśród menadżerów Europy Środkowej. Badaniami w Polsce objęto 943 menadżerów największych firm, banków i towarzystw ubezpieczeniowych pytając w nich, jakie czytają dzienniki, tygodniki i miesięczniki. Z badań wynika, że wśród dzienników największym wzięciem cieszy się „Rzeczpospolita” – czyta ją 90 proc. ankietowanych. Wśród tygodników pierwsze miejsce zajmuje „Polityka” – 69 proc. czytających, wyprzedzając „Wprost” – 58 proc. i „Gazetę Bankową” – 34 proc.
              „Polityka”
              Agora poza konkurencją
              Pierwsze miejsce w rankingu wydawnictw książkowych i prasowych w 1999 r., przygotowanym przez „Prawo i Gospodarkę”, zajęła – podobnie jak przed rokiem – Agora S.A., wydawca „”Gazety Wyborczej”. (...) Agora S.A. zachowała pozycję lidera i zdecydowanie wyprzedziła konkurentów. Przychody Agory wzrosły w ubiegłym roku o 26 proc.
              „Prawo i Gospodarka”
              Słodka „Gazeta Opolska” na 10 urodziny
              We wrześniu 1990 roku ukazał się pierwszy numer „Gazety Opolskiej”. Chcieliśmy od początku wydawać dziennik, ale różne okoliczności sprawiły, że przez kilka pierwszych lat „GO” była tygodnikiem.
              Od jesieni ubiegłego roku, po połączeniu z „Trybuną Śląską”, ponownie jesteśmy dziennikiem, który Górnośląskie Towarzystwo Prasowe wydaje pod tytułem „Gazeta Opolska Dzień”.
              Z okazji naszego jubileuszu opolska cukiernia przygotowała słodką gazetę, czyli tort ozdobiony reprodukcją pierwszej strony sobotniego wydania „GO Dzień”.
              „Trybuna Śląska Dzień”
               „Ziemia Kaliska” – będziemy jeszcze ładniejsi
              Od 2 października gazeta „Ziemia Kaliska” pokazała się w pełnym kolorze, zwiększonej objętości i zmienionym, poręcznym formacie. Nie jest to jednak wszystko, co mamy do zaproponowania. Zmieniamy również szatę graficzną. Autorem nowej koncepcji jest jeden z najlepszych grafików gazetowych w Polsce Krzysztof Ignatowicz.
              „Ziemia Kaliska”
              Serwis www.parkiet.com.pl - „zabawką” dla inwestora
              Serwis www.parkiet.com.pl jest wspaniałym narzędziem dla inwestora. Znaleźć tam można wszystko, co do gry na giełdzie potrzebne – wykresy, analizy, komentarze, wiadomości ze spółek i oczywiście notowania cen akcji, wciąż jeszcze opóźnione o 15 minut, ale taki jest wymóg warszawskiej GPW.
              Oprócz tych elementów, z których większość można znaleźć i na innych giełdowych serwerach, witryna „Parkietu” oferuje kilka innych, którymi dystansuje konkurencję. Są to: aktualizowany non stop serwis informacyjny, czaty z ważnymi dla gospodarki ludźmi i kawiarenka giełdowa, w której można porozmawiać ma gorące tematy, omówić strategie inwestycyjne, bądź po prostu skomentować kolejny ciężki giełdowy dzień – idealna „zabawka” dla inwestorów.
              „i-biz”
              „Super Express” nagrodzony za udaną walkę z pijanymi kierowcami
              Redaktor naczelna „Super Expressu” Ewa Jarosławska odebrała wyróżnienie przyznane gazecie w konkursie ministra zdrowia i opieki społecznej za skuteczną kampanię „Stop pijanym kierowcom”, która przyczyniła się do zmiany przepisów w ruchu drogowym.
              Jury konkursu uznało, ze konsekwentna kampania przeprowadzona przez redakcję „SE” przyczyniła się do zaostrzenia kar dla pijanych kierowców, ale i zwiększyła społeczną wrażliwość wobec zjawiska nietrzeźwości na drogach.
              „Super Express”
              Komórka jak hazard
              Duńska klinika, zajmująca się leczeniem hazardzistów, ma już pacjentów, którzy chcą się pozbyć uzależnienia od Internetu, a ostatnio nawet takich, którym dolega uzależnienie od telefonu komórkowego. Jednym z pierwszych takich pacjentów był, jak podaje „Reuter”, 25-letni kierowca, który dziennie wysyłał ze swojej komórki średnio 217 SMS (krótkich wiadomości tekstowych). Miesięcznie kosztowało go to ponad 1400 dolarów – i właśnie dlatego zaczął się leczyć. „Reuter” nie pisze niestety czy koszty wyzwolenia z nałogu pokrywa duńska kasa chorych, czy sam pacjent. Polska kasa chorych z pewnością tego by nie zrobiła.
              „Rzeczpospolita”
              Falandysz zbadany.... w „Sukcesie”
              

              Badaniom miesięcznika „Sukces” przy użyciu elektronicznego „wykrywacza kłamstw” poddał się Lech Falandysz. Przyznał m.in., że uważa się za osobę kontrowersyjną, ponieważ „falandyzował” prawo, a jego ulubionym bohaterem jest...Rambo. Miesięcznik całość podsumował następująco: „W sumie wyrok jest pozytywny dla badanego – żony nie zdradza, władzy nie kocha, nie jest kutwą, pielęgnuje czule wspomnienia służby w kancelarii prezydenta Wałęsy...”
              „Wieczór Wrocławia”